AMAZONKA
Amazonka (6400 kilometrów długości) - rzeka Ameryki Południowej o największym średnim przepływie na Ziemi. Amazonka posiada największe na świecie dorzecze i największe zasoby wodne. Dlatego też w jej dorzeczu wyrastają największe lasy tropikalne.
NIL
Nil – 6650 kilometrów długości. Najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka). Płynie na obydwu półkulach, jej źródło znajduje się na półkuli południowej, zaś ujście na półkuli północnej. Licząca prawie 3 mln km² powierzchnia dorzecza, na kontynencie afrykańskim ustępuje jedynie dorzeczu rzeki Kongo.
Missisipi
Missisipi (ang. Mississippi River) (6275 kilometrów długości) - rzeka w środkowej i południowej części USA. Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata. Rzeka jest tak długa, że przechodzi przez 10 stanów.
Za początek rzeki uznawany jest jej wypływ z jeziora Itasca w północnej części stanu Minnesota (wzniesienie 450 m n.p.m ). Rzeka uchodzi do Zatoki Meksykańskiej deltą o trzech głównych ramionach.
Paraná
Paraná (4700 km kilometrów długości) – rzeka w Ameryce Południowej, która płynie przez terytorium Brazylii, Paragwaju i Argentyny. Pierwsza po Amazonce pod względem długości i powierzchni dorzecza rzeka w Ameryce Południowej.