Natura Świata

 

Ara zielonoskrzydła

(Ara chloroptera syn. Ara chloropterus) - ptak z rodziny papugowatych i podrodziny papug. Zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny gołym okiem . Jest intensywnie ubarwiona. Dolna część dzioba i dół górnej są czarne. Policzki są białe z cienkimi, czerwonymi paskami. Głowa, szyja, gardło i górna część grzbietu również są czerwone. Przy złożonych skrzydłach środkowa część grzbietu i skrzydeł jest zielona. Reszta skrzydeł i ogon są czerwone, z niebieskimi brzegami. Ma jasne tęczówki, a nogi czarne. Łatwo nauczyć ją mówić

 

 

Amadyniec

(Erythrura gouldiae syn. Chloebia gouldiae) - ptak z rodziny astryldów. Występuje w północnej Australii. Ze względu na swój wygląd jest chętnie hodowana w klatkach. Wskutek importu tego ptaka z naturalnego środowiska jego liczba malała, aż znalazł się na czerwonej liście IUCN 2003. Obecnie w Australii handel tymi ptakami jest zakazany.

 

Lorysa tęczowa

Trichoglossus moluccanus- to to niezwykle kolorowa papuga z podrodziny lor. Ma niebieską głowę, wierzch ciała i ogon zielony, spód niebieski, pierś pomarańczowo-żółta, dziób czerwonawy. Samica jest tak samo ubarwiona jak samiec. Samiec ma tylko trochę większą głowę i dziób.

Występuje w zachodniej części Australii. Zamieszkuje tereny otwarte, parki, sady. Generalnie zajmuje bardzo różnorodne środowiska.

 

Struś

(Struthio camelus) to duży ptak afrykański - nielot z rodziny strusi. Samiec posiada czarne pióra oraz białe na końcach skrzydeł i ogona; samica jest brązowa, a końce wszystkich piór jasne. Głowa, szyja i nogi są nagie. Struś widzi dobrze na odległość do 5 km.

Afryka. Pustynie i półpustynie o skąpej roślinności. Strusie żyją w stadach po 5-6 osobników (jeden samiec z haremem), często w towarzystwie innych zwierząt. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h. Struś może osiągnąć w sprincie prędkość 70 km/h.

Strusie żywią się roślinami, a także drobnymi gadami. W żołądku mięśniowym zwanym mielcem znajdują się gastrolity, które pomagają w trawieniu pokarmu.

 

Wbrew ogólnemu przekonaniu struś wcale nie chowa głowy w piasek.

Strusie są największymi i najszybszymi nielotnymi ptakami lądowymi.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl